O FUNDACJI KALENDARZ KONTAKT
CZYM JEST
UROCZYSTOŚĆ
NAJŚWIĘTSZEGO
CIAŁA I KRWI
CHRYSTUSA
PODARUJ
ŚPIEWNIK PARAFII
HISTORIA
I ZWYCZAJE
NASZE HISTORIE CUDA
EUCHARYSTYCZNE
W POLSCE
JAK PRZYSTROIĆ
PARAFIĘ?
KONKURS
CZYM JEST
UROCZYSTOŚĆ
NAJŚWIĘTSZEGO
CIAŁA I KRWI
CHRYSTUSA
PODARUJ
ŚPIEWNIK PARAFII
HISTORIA
I ZWYCZAJE
NASZE HISTORIE CUDA
EUCHARYSTYCZNE
W POLSCE
JAK PRZYSTROIĆ
PARAFIĘ?
KONKURS
CZYM JEST
UROCZYSTOŚĆ
NAJŚWIĘTSZEGO
CIAŁA I KRWI
CHRYSTUSA
PODARUJ
ŚPIEWNIK PARAFII
HISTORIA
I ZWYCZAJE
NASZE HISTORIE CUDA
EUCHARYSTYCZNE
W POLSCE
JAK PRZYSTROIĆ
PARAFIĘ?
KONKURS

CZYM JEST UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

Wierni katoliccy od początku chrześcijaństwa wspominają szczególnie Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. 
Ustanowienie Eucharystii Kościół katolicki obchodzi w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się przede wszystkim Mękę Jezusa Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała ma natomiast charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę (czytaj więcej na temat historii Bożego Ciała w dziale „Historia i zwyczaje”).
Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek osiem dni po Bożym Ciele.
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. W naszym kraju uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Tego dnia oprócz udziału w procesji, bierzemy, w miarę możliwości najlepiej pełny (czyli z przyjęciem Komunii Św.), udział w uroczystej Mszy Świętej. W niektórych parafiach tego dnia Komunia Św. rozdawana jest pod dwoma postaciami (Chleb i Wino).
Najczęściej po Mszy Świętej wybieramy się z całą rodziną na procesję, która obejmuje teren naszej parafii. W większych miejscowościach można również wziąć udział w procesji miejskiej, obejmującej parafie znajdujące się w Śródmieściu/Centrum. Uroczyste procesje wiernych podążają ulicami miast, kapłani niosą przed sobą Najświętszy Sakrament. W Boże Ciało publicznie wyznajemy swoją wiarę w Chrystusa. 
Podczas procesji wszystko jest niezwykle barwne, kolorowe i radosne. Dzieci pierwszokomunijne sypią świeże kwiaty, biją dzwony, wierni śpiewają pieśni eucharystyczne niosąc krzyż, ruchome ołtarze, obrazy, figurki, chorągwie i sztandary. Wiele domów, zwłaszcza ich okien, jest przystrajanych krzyżami i obrazami z wizerunkiem Chrystusa. W niektórych parafiach przyjął się zwyczaj przygotowywania przepięknych dywanów kwiatowych. Spotyka się również tradycję łamania chleba z wiernymi na koniec procesji.
Podczas procesji kapłan niesie ozdobną Monstrancję z Najświętszym Sakramentem, nad nią niesiony jest baldachim. Zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, gdzie odczytuje fragmenty Ewangelii, a wierni klęcząc śpiewają suplikacje – korne prośby i błagania, by Bóg zmiłował się nad nimi, wybawił ich od głodu, ognia, wojny i zachował ich od nagłej, a niespodziewanej śmierci. 
Jest to również dzień, który staramy się spędzić z rodziną, w sposób odświętny. Dbamy o godny ubiór, jemy uroczysty obiad. Po procesji warto wybrać się na wspólny spacer, czy lody. Tworząc swoje własne, rodzinne rytuały związane z tym dniem nadajemy mu wyjątkowy i niepowtarzalny charakter w naszej rodzinie. A w ten sposób przekazujemy dzieciom pamięć o tym, że jest to wyjątkowy dzień.
PARTNERZY
 

 
FUNDACJA ORSZAK TRZECH KRÓLI
 
BYSŁAWSKA 84
04-993 WARSZAWA
 
kontakt(at)orszak.org
biuro(at)orszak.org