DYWANY KWIATOWE - STARY
Przygotuj dywan kwiatowy
1. Uzgodnij z proboszczem,czy pozwoli na dywan w kościele.
2. Znajdź kilka osób do koordynacji – nie działaj sam.
3. Zorganizuj 10-15 osób (młodzież), które będą układały dywan dzień przed Bożym Ciałem.
4. Zdecyduj, jak długi chcesz mieć dywan – podane doświadczenia są na podstawie dywanu 70 metrowego.
5. Sprawy materialne:
A. Podkład
- folia strech na wałku, która służy do ochrony podłogi i ułatwia sprzątnięcie po
- nożyczki do cięcia folii
- taśma samoprzylepna do przyklejenia folii
B. Tło
- zbierz kilka 2-4 worków 100 litrowych pełnych ściętych gałązek żywotnika (Thujaoccidentalis), najlepsza długość gałązek 10-15 cm). Jeśli je zbierasz wcześniej to przechowaj w chłodnym miejscu, rozłożone tak, by nie zatęchły.
- w przeddzień uroczystości wysyp gałązki na rozłożonej na posadzce folii – usuń zżółkłe i nieładne gałązki; grubość około 2-3 cm; tak, aby nie było widać folii; czyli gęsto.
C. Szablony
- na podstawie udostępnionych plików wytnij z kartonu szablony wzorów, które będziesz chciał kłaść; pamiętaj, że muszą mieć wielkość odpowiednią do szerokości założonego dywanu i folii
- zorganizuj dużą ilość kwiatów (około 0,5 m3) czyli 2-3 duże kartony; można zbierać kwiaty dzikie, prosić kwiaciarzy, hurtowników, producentów, którzy mogą odstąpić część kwiatów;
- podziel kwiaty na płatki
- używając szablonów ustaw kwiaty na dywanie
- posprzątaj śmieci
- zrób zdjęcie pamiątkowe
6. W czasie układania dywanu (czas około 2h) można zrobić przerwę, pomodlić się przy Najświętszym Sakramencie, poprosić kogoś, kto przygotuje katechezę na temat Eucharystii.
Dla tych którzy zdecydują się przygotować dywany według naszego pomysłu ufundujemy komplety po 100 szt. śpiewników. Czekamy na informacje od Was!!
Nawiązując to średniowiecznej tradycji w czasie Procesji Bożego Ciała w niektórych miejscach tworzony jest dywan z kwiatów. W polskiej tradycji najczęściej jest on realizowany poprzez „sypanie kwiatków” przez bielanki. Od 5 lat w Katedrze na Pradze w Warszawie, prócz sypania kwiatków wykonywany jest dywan ułożony z ziół i kwiatów we wzory. Po dywanie idzie ksiądz arcybiskup niosąc Monstrancję. Dywan dodaje uroku katedrze i nadaje wyjątkowości wydarzeniu. Zapach ziół mile rozwiewa się po kościele, a wzorzysty kobierzec rzuca się w oczy. Jego wykonaniem zajmuje się na etapie projektowania grupa artystów, a na etapie realizacji grupa dziewczynek z trzecich klas oraz ich rodziców. Wykonanie dywanu na długości całej nawy katedry zajmuje około 3 godzin, nie licząc zebrania ziół i kwiatów. Stąd nie jest to bardzo trudne, a dodaje coś nowego do wspaniałego święta jakim jest Boże Ciało.
Przygotuj ozdoby na okno i parapet
Obchody Bożego Ciała, poza sferą kościelną, mają głęboki, ludowy wymiar. Stąd jego koloryt i długa tradycja przystrajania, szczególnie na wsiach.Na czas procesji Bożego Ciała każdy z nas może np. udekorować okna swojego domu czy mieszkania.Jak to zrobić?
Najprościej jest nakleić na okna witraże/naklejki - symbole eucharystyczne dostępne w sklepach z dewocjonaliami lub w parafiach. Można je udekorować wstążeczkami - białymi, niebieskimi i żółtymi. Można oczywiście wystawić też obraz Jezusa Miłosiernego. Raczej nie wywieszamy krzyża.
Dekoracja okna to znak naszej wiary. Znak, że witamy Chrystusa, który przechodzi obok. Znak, że cieszymy się z Jego wizyty. Jeśli wiemy, że pod naszymi oknami będzie przechodziła procesja postarajmy się jak najpiękniej przygotować na przejście Jezusa…
Jeśli mamy trochę więcej czasu/zdolności manualnych, możemy pomóc w przygotowaniu kościoła, trasy, ołtarzy. Ołtarze przyozdabiane są kwiatami, obrazami i brzózkami. Szykujemy również kwiaty, które później pod nogi kapłana niosącego Hostię sypią najczęściej dziewczynki pierwszokomunijne ubrane na biało.
W regionach o długiej tradycji pojawiają się ludowe stroje i zwyczaje (tutaj najbarwniej chyba wygląda do dzisiaj Łowicz). Niektóre grupy zawodowe, charakterystyczne dla danego regionu (np. górnicy, strażacy, wojskowi) ubierają swoje odświętne stroje/mundury, występują orkiestry strażackie.Chyba nie ma drugiej tak barwnej i radośnie przeżywanej na ulicach uroczystości jak Boże Ciało!
Bardzo ciekawym pomysłem, który naszym zdaniem wart jest naśladowania, są dywany kwiatowe w kościołach. Najbardziej znane w Polsce są te w Spycimierzu, położonym niedaleko Uniejowa. Dywany zastępują sypanie kwiatów. Tradycja ta w tej miejscowości ma już ponad 200 lat. Na uroczystą procesję co roku zjeżdżają się tłumy turystów.
Dywany kwiatowe pojawiają się również już od kilku lat w Warszawie w katedrze warszawsko-praskiej. Są przepiękną ozdobą. Dzięki nim piękno tego dnia nabiera jeszcze bardziej konkretnego wymiaru. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z wyglądem dywanów zaadaptowaniem ich w swojej parafii!
Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa jest nie tylko wielkim wydarzeniem w życiu Kościoła, ale też wiążą się z nim dobre tradycje i po prostu piękno procesji. Wystarczy przejechać w ten dzień przez polskie wsie, miasteczka i miasta, aby zobaczyć jak bardzo mieszkańcy każdej części Polski przeżywają ten wyjątkowy dzień. To dzień, kiedy wyrażamy swoją wiarę na ulicach naszych miejscowości, ale także działamy wszyscy razem, aby przygotować tak ważną uroczystość! I Ty zaangażuj się w życie swojej parafii!
BYSŁAWSKA 84
04-993 WARSZAWA
kontakt@orszak.org
biuro@orszak.org