HISTORIE NASZYCH PROJEKTÓW
Wkrótce po pierwszym Orszaku Trzech Króli uświadomiliśmy sobie wielką potrzebę wspólnego przeżywania świąt i konieczność wprowadzania nowych pomysłów, które angażowałyby więcej osób. 28 stycznia 2009 roku, w święto św. Tomasza z Akwinu postanowiliśmy zaangażować się w uświetnienie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
Jednym z pomysłów, było tworzenie dywanów kwiatowych na procesję Bożego Ciała.
Inicjatywa ta ma swoją niecodzienną historię. Szukaliśmy najlepszego, a jednocześnie najprostszego sposobu na robienie dywanów kwiatowych, gdyż na świecie istnieją różne pomysły i techniki. Skontaktowaliśmy się z panią Małgorzatą, której pasją jest florystyka. Mieszka ona w Anglii i jak się okazało wielokrotnie uczestniczyła w procesji Bożego Ciała w Arundel, w hrabstwie Sussex. W miejscowości tej w wyniku prześladowań ze strony anglikanów przez stulecia nie mogły odbywać się tradycyjne procesje Bożego Ciała na ulicach. Parafianie rozpoczęli tworzenie dywanów kwiatowych na całej powierzchni kościoła, a procesja odbywała się wewnątrz murów świątyni. Technika angielska okazała się prosta i szybka. W 2011 roku pani Małgorzata przyjechała do Polski i pod jej mistrzowskim okiem w środę poprzedzającą Uroczystość Bożego Ciała stworzyliśmy dywan kwiatowy w katedrze warszawsko – praskiej, po którym następnego dnia szedł kapłan z Najświętszym Sakramentem.
Do stworzenia żywego kobierca wewnątrz katedry potrzebnych było kilka worków zielonego podkładu, jako tła, wiele kwiatów oraz folia do wyłożenia przestrzeni, na której miał być dywan, aby rośliny nie pobrudziły posadzki. Tło stanowiły gałązki żywotnika ścięte z ogrodów osób zaangażowanych w projekt, natomiast kwiaty kupiliśmy na targu.
Od tego czasu tworzymy co roku dywany kwiatowe w katedrze warszawsko-praskiej, zmieniając wzory i kolory kwiatów. Zachęcamy również inne środowiska i parafie do tej pięknej inicjatywy. Powstała strona internetowa promująca inicjatywy związane z Bożym Ciałem, na której umieściliśmy 2 filmy instruktażowe pokazujące, w jaki sposób stworzyć kwietny kobierzec. W roku 2020 w całej Polsce były 32 parafie, które włączyły się w nasz projekt. Zwyczaj rozwija się i mamy nadzieję, że w ciągu następnych lat będzie się cieszyć jeszcze większą popularnością.
Równolegle do dywanów kwiatowych rozwijały się kolejne inicjatywy związane z Uroczystością Bożego Ciała. Jedną z nich było zaproszenie młodych par małżeńskich w strojach ślubnych na procesję. Eucharystia jest źródłem wszystkich sakramentów więc zaproszenie tych, którzy w ostatnich miesiącach przeżywali sakrament małżeństwa było elementem wzbogacającym procesję i miłym dla oka.
Jednego roku wydrukowaliśmy okrągłe nalepki, które uczestnicy procesji naklejali na ubranie. Celem tego pomysłu było przyznanie się do uczestnictwa w procesji i „przyznanie się” do Jezusa.
Od tego czasu wydaliśmy sześciokrotnie śpiewniki z pieśniami eucharystycznymi, które mogą pomóc wiernym w skupieniu w czasie procesji, w śpiewie i modlitwie. Śpiewniki posiadają piękną okładkę, zestaw pieśni, a także opis zwyczajów związanych z Eucharystią oraz cudów eucharystycznych, które miały miejsce w Polsce w ostatnich latach. Śpiewniki ułatwiają pełniejsze uczestnictwo w procesji, a jako źródło informacji o kulcie Eucharystii stanowią miłą pamiątkę, którą można pokazać domownikom. Wśród świeckich organizujemy akcję fundowania dla parafii śpiewników jako dar, który ma pomóc pogłębiać eucharystyczną pobożność.
Wśród inicjatyw związanych z uroczystością Bożego Ciała znalazły się konkursy plastyczne, akcja dla rodzin „Stwórz kwiat dla Jezusa” i produkcja dekoracyjnych witraży do naklejenia na okno.
W roku 2019 ksiądz proboszcz katedry praskiej zrobił nam wyjątkowy prezent. Podarował replikę złotej róży, którą św. Jana Paweł II przekazał do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Piękna złota róża zachwyciła dziewczęta tworzące dywany. Postanowiliśmy umieścić ofiarowaną nam różę pod wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej w specjalnie do tego stworzonej kapliczce. Jedna z mam tworzących dywany podarowała ikonę Matki Bożej, a józefowski stolarz ufundował własnoręcznie zrobioną drewnianą kapliczkę w stylu świdermajer. Kapliczkę pragnęliśmy poświęcić na Jasnej Górze, dokąd środowisko twórców dywanów udało się z pielgrzymkę autokarową 16 listopada 2019 w dniu Matki Bożej Ostrobramskiej. Od tego czasu kapliczka wędruje wśród rodzin związanych z układaniem kwietnych kobierców, które modlą się przy niej.
Zachęcamy świeckich do angażowania się w inicjatywy związane z Bożym Ciałem i do dzielenia się swoimi pomysłami.
BYSŁAWSKA 84
04-993 WARSZAWA
kontakt@orszak.org
biuro@orszak.org