JAK ŚWIĘTOWAĆ W BOŻE CIAŁO? MAPA GALERIA KALENDARZ KONTAKT DAROWIZNY SKLEP

Sukces inicjatyw na Boże Ciało!
>>ZOBACZ PODSUMOWANIE<<

JAK ŚWIĘTOWAĆ W BOŻE CIAŁO?

Uroczystość Bożego Ciała kojarzy się z tradycyjnymi pięknymi procesjami. W 2020 r. z powodu koronawirusa odbyły się znacznie skromniejsze lub ostatecznie nie zdecydowano się na organizację procesji. Zachęcaliśmy do wykorzystania tego czasu i świętowania na swój sposób, bo ten okres wymagał od nas kreatywności, która realnie zbudowała nowe tradycje na to święto. Poniżej zestaw pomysłów i rozwiązań, dzięki którym każdy wraz z rodziną mógł, i w przyszłych latach może zaangażować się i przeżyć w pełni Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Jak możemy świętować Boże Ciało?

PRZYJMIJ KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ

Warto w tym wyjątkowym dniu Bożego Ciała przyjąć sakrament Eucharystii – i to będzie zawsze najpełniejsze świętowanie. Zachęcamy według możliwości do odwiedzenia Kościoła także w czasie Oktawy Bożego Ciała (przez kolejnych siedem dni po uroczystości), która jest starym i głębokim duchowo zwyczajem.

PRZYGOTUJ DYWAN KWIATOWY

Stwórz z rodziną, młodzieżą i wszystkimi chętnymi dywan kwiatowy na procesję Bożego Ciała wewnątrz kościoła. Dywan we wzory ułożony z ziół i kwiatów, po którym przejdzie ksiądz z monstrancją, dodaje wyjątkowego uroku kościołowi i podkreśla wagę wydarzenia, jakim jest procesja Bożego Ciała. Dywan kwiatowy należy zorganizować z wyprzedzeniem czasowym, po uzgodnieniu z miejscowym proboszczem. Stworzenie 5 metrowego trwa około 30 minut. Galerię Dywanów Kwiatowych z 2020 r. zobaczyć można pod tym LINKIEM.

STWÓRZ „KWIAT DLA JEZUSA”

Przygotuj z całą rodziną kreatywny „Kwiat dla Jezusa”, który będzie wykonany dowolną techniką i z dowolnego materiału. Po zakończeniu wspólnej pracy nad nim ofiarujcie go w kapliczce lub kościele, jeśli miejscowy proboszcz udzieli zgody. Jednocześnie wyślij zdjęcie na bozecialo@orszak.org i zdobądź specjalne nagrody w konkursie, który zostanie rozstrzygnięty po Bożym Ciele.

PRZYSTRÓJ PARAPET I OKNO

Długa tradycja przystrajania parapetów i okien na czas przejścia Najświętszego Sakramentu przez ulice miejscowości jest wyrazem pamięci i uczczenia tego wyjątkowego wydarzenia. Stworzenie ozdób będzie okazją do wspólnego świętowania wraz z rodziną. Gdyby nie było możliwe zostawienie w kościele lub kapliczce kreatywnego „Kwiatu dla Jezusa”, można go dołączyć do przygotowanej kompozycji na oknie i parapecie.

NAPISZ KARTKĘ DO KAPŁANA

Eucharystia nie byłaby możliwa bez kapłanów. Dlatego podziękujmy im za ich posługę chleba i wina, które codziennie przemieniają w Ciało i Krew Pańską. Napisz list lub stwórz z całą rodziną laurkę i przekaż ją osobiście lub listownie wybranemu kapłanowi.

ZADZWOŃ DO BLISKIEJ OSOBY

Skoro już przyjmiesz komunię, to zanieś Chrystusa drugiemu człowiekowi. Boże Ciało to czas dziękczynienia za Ciało i Krew Chrystusa. Znajdź moment, aby podziękować Bogu, ale również konkretnej bliskiej osobie – matce, ojcu, siostrze, bratu, przyjacielowi. Zadzwoń sam lub wspólnie z rodziną.

PRZEJDŹ PRYWATNĄ PROCESJĘ

W 2020 roku nie każdy miał okazję przejść procesyjnie z całą wspólnotą lokalną, ale prywatnie z rodziną – już tak. Udać się można do kapliczki albo najlepiej do kościoła, gdzie jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu.

ADORUJ NAJŚWIĘTSZY SAKRAMENT

Zorganizuj parafialną adorację Najświętszego Sakramentu, przeprowadziwszy wcześniej zapisy. Każdy parafianin mógłby zapisać się w wybranym czasie (np. 15 minut), tak aby zachować wymogi bezpieczeństwa. Zapisy można przeprowadzić poprzez formularz wystawiony przy wyjściu z kościoła lub na stronie internetowej parafii. Propozycję adoracji należy uzgodnić z miejscowym proboszczem. Jeśli nie byłoby takiej możliwości, to udaj się ze swoją rodziną na prywatną adorację.

ZAŚPIEWAJ DLA JEZUSA

Boże Ciało to także pieśni eucharystyczne, które wyśpiewujemy na ulicach miast i wsi. Zaśpiewajmy także wspólnie w gronie rodzinnym w domu albo w kościele na adoracji Najświętszego Sakramentu. Na tę okazję na stronie naszego sklepu (https://sklep.orszak.org/) można kupić śpiewniki na Boże Ciało (pakiet po 10 i 100 sztuk) z wieloma pieśniami eucharystycznymi. Istnieje także specjalny pakiet rodzinnych śpiewników na cały rok – patriotyczny, kolędowy, wielkopostny i na Boże Ciało, który także jest w ofercie sklepu.

PRZYJMIJ KOMUNIĘ DUCHOWĄ

Warto poznać w tym czasie poznać tzw. Komunię Duchową i praktykować ją na co dzień. Będąc np. na adoracji w kościele lub przy kapliczce możesz przyjąć komunię duchową. Polega ona na nawiązaniu duchowej łączność z Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Wystarczy prosta formuła słowna: „Pragnę Cię przyjąć, Panie, z tą samą czystością, pokorą i pobożnością, z jaką przyjęła Cię Twoja Najświętsza Matka, z duchem i żarliwością świętych”. Taka forma komunii nie zastępuje przyjęcia eucharystii, do której zachęcamy w pierwszej kolejności.

PARTNERZY
 
FUNDACJA ORSZAK TRZECH KRÓLI
 
BYSŁAWSKA 84
04-993 WARSZAWA
 
kontakt@orszak.org
biuro@orszak.org