JAK ŚWIĘTOWAĆ W BOŻE CIAŁO? MAPA GALERIA KALENDARZ KONTAKT DAROWIZNY SKLEP

Sukces inicjatyw na Boże Ciało!
>>ZOBACZ PODSUMOWANIE<<

DYWANY KWIATOWEZgłoś dywan kwiatowy

Od czasów średniowiecza w Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej odbywają się procesje, w których lud idzie za księdzem niosącym Monstrancję z Przenajświętszym Sakramentem. W polskiej tradycji w trakcie procesji przed kapłanem idą dziewczynki zwane bielankami i sypią świeże lub suszone kwiatki. W niektórych parafiach w dniach poprzedzających procesje układa się dywany kwiatowe na posadzkach świątyni.

Od kilku lat w Katedrze Warszawsko – Praskiej układany jest barwny kobierzec z zielonych gałązek, ziół oraz kwiatów. Projektowaniem dywanu zajmuje się grupa artystów, a wykonują go dziewczynki z trzecich klas szkół podstawowych wraz z rodzicami. Realizacja przedsięwzięcia wymaga pewnych wcześniejszych przygotowań, a samo wykonanie kobierca na długość nawy kościoła jest nieskomplikowane i zajmuje około 3 godziny. Końcowy efekt jest imponujący - piękny pachnący kwiatami i ziołami kobierzec, po którym stąpa kapłan z Przenajświętszym Sakramentem.

W czasie układania dywanu (czas około 3h) można zrobić przerwę, pomodlić się przy Najświętszym Sakramencie, poprosić kogoś o przygotowanie katechezy na temat Eucharystii.

Nie zalecamy układania wzorów eucharystycznych z kwiatów – nie wypada deptać po takich wzorach.

Poinformuj nas, że w Twoim kościele powstał dywan kwiatowy. Przyślij zdjęcia. (nasz adres: biuro@orszak.org). Umieścimy Twoją parafię na mapce na stronie internetowej www.bozecialo.info.pl.
Pokażmy, że tradycja układania dywanów kwiatowych z okazji Uroczystości Bożego Ciała rozkwita w całej Polsce.

Dla tych, którzy zdecydują się przygotować dywany według naszego pomysłu i przesłać zdjęcie potwierdzające ufundujemy komplety po 200 szt. śpiewników kolędowych.

*Pomysłodawcą sposobu układania dywanu kwiatowego przy użyciu szablonów oraz autorką wzorów, które można dowolnie komponować jest Maja Kułakowska z pracowni architektonicznej M2 PROJEKT.

 

 

Mapa

Przygotuj dywan kwiatowy – instrukcja*

(*wszelkie ilości podane poniżej wyliczono dla dywanu o wymiarach 1x70 metrów)

POTRZEBNE MATERIAŁY
- gałązki tui - 7 worków x 120 l.
- główki kwiatów (róże, piwonie, bzy) - ok 3 kartony 30x40x50cm
- przezroczysta folia - 2-3 rolki o szer. 50 cm
- taśma klejąca dwustronna
- rolka tektury falistej o szer.100-120 cm
- nożyczki, nożyk do tapet

HARMONOGRAM PRAC

Miesiąc przed Uroczystością Bożego Ciała:
1. Uzgodnij z proboszczem, czy pozwoli na ułożenie dywanu w kościele.
2. Zdecyduj, jakiej długości będzie dywan
3. Zaproś do współpracy 10-15 osób (dzieci, młodzież, rodziców), które będą układały dywan na dzień przed procesją.
4. Zorganizuj kwiaty i gałązki tui. Poszukaj w okolicy centrów ogrodniczych, giełd kwiatowych lub dużych ogrodów. Ustal z właścicielami na jakich zasadach będziesz mógł otrzymać lub nabyć rośliny. (Warto poprosić o odstąpienie kwiatów, które w dniach poprzedzających Boże Ciało nie zostały sprzedane. Można prosić o rośliny znajomych posiadających ogródki przydomowe.)
5. Przygotuj szablony:
- pobierz wzory szablonów z naszej strony. (Dostępne pod artykułem oraz tutaj)
- wydrukuj na cienkim papierze w drukarni wielkoformatowej, albo w punkcie Xero przystosowanym do wykonywania kopii projektów architektonicznych wzory szablonów w wymiarach odpowiadających dywanowi.
- zaplanuj, jak ma wyglądać dywan – w jaki sposób chcesz połączyć wzory. (np. wzór nr 1, wzór nr 2, wzór nr 3 itd. i np. powtórzenie sekwencji)
- kup rolkę tektury falistej o szer. 100- 120 cm w sklepie z materiałami budowlanymi (Koszt 19 zł - 25 zł za rolkę)
- przenieś na tekturę wydrukowane wzory w zaplanowanej kolejności i wytnij szablony; pamiętaj, że muszą mieć wielkość odpowiednią do szerokości dywanu.- kup 2-3 rolki przezroczystej folii stretch na wałku, która posłuży do ochrony podłogi i ułatwi sprzątnięcie dywanu po procesji, (folia powinna być przezroczysta, nie czarna, gdyż nie może być jej widać spod wzoru - koszt jednej rolki ok. 20-30 zł)2-7 dni przed Uroczystością Bożego Ciała:
Zbierz gałązki żywotnika (Thuja occidentalis) 7 worków x120 l, (najlepsza długość gałązek 10-15 cm). Przechowaj je w chłodnym miejscu, rozłożone tak, by nie zatęchły.

W przeddzień Uroczystości Bożego Ciała:
1. Zgromadź kwiaty (3 kartony). Najlepsze, bo najbardziej wydajne, są główki róż lub piwonii oraz wszelkie kwiaty rosnące na krzewach. Kwiaty polne i bratki nie nadają się, gdyż szybko więdną.
2. Za pomocą taśmy dwustronnej przyklej na posadzce kościoła wzdłuż nawy dwa, lub trzy pasy przezroczystej folii stretchowej.

3. Rozłóż gałązki tui na folii na grubość ok 2-3cm, tak aby nie było widać folii – usuń zżółkłe i nieładne gałązki.
4. Podziel kwiaty na płatki, posegreguj je kolorami.


5. Rozwiń rulon tektury z wyciętymi wzorami szablonów na zielonym dywanie z tui.
6. Rozłóż płatki w wycięciach szablonu.

7. W kilka osób delikatnie unieś szablon do góry i zabierz znad dywanu, tak aby nie naruszyć wzoru. Brzegi dywanu również można przystroić kwiatami.
8. DYWAN GOTOWY! Zrób pamiątkowe zdjęcie.

Wzory szablonów do ściągnięcia:

Instrukcja układania dywanów w PDF

PARTNERZY
 
FUNDACJA ORSZAK TRZECH KRÓLI
 
BYSŁAWSKA 84
04-993 WARSZAWA
 
kontakt@orszak.org
biuro@orszak.org